ASK Lovosice - oddíl atletiky

Jsme atletický oddíl zaměřený na pravidelný atletický trénink v profesionálním prostředí. K dispozici máme zázemí velkého atletického stadionu, který prošel v roce 2004 nákladnou rekonstrukcí. Tréninky jsou vedeny trenéry, kteří se specializují jak na běhy, tak na skoky i vrhy.

Z našich řad jsme vychovali řadu úspěšných atletů. Jmenujme například jednu z nejlepších světových diskařek Věru Cechlovou Pospíšilovou, účastníka mistrovství Evropy trojskokana Jiřího Kuntoše, juniorské světové výškařky Oldřišku Marešovou a Petru Laškovou, Květu Peckovou ml. (špičková vytrvalkyně) a v současné době pak výškařské talenty Magdu Novou, Lukáše Horáka, Jana Sommerschuha a běžce Jakuba Živce. Tréninky se konají na atletickém stadionu vedle fotbalového hřiště a v zimních měsících nebo za nepříznivého počasí ve staré sportovní hale v Přívozní ulici u zimního stadionu.

 

Tréninky:
Pondělí           15 – 17 hodin
Středa             15 – 17 hodin
Pátek              15 – 17 hodin

 

Tréninky přípravky (dětí 6-11let) konané v Litoměřicích jsou na stadionu u 6.ZŠ (tartanový ovál) každou středu od 16.00 hod do 17.30 hod, kontakt Jan Beneš (tel. 603 226 369; mail:Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.).

Do oddílu rádi přivítáme všechny zájemce. V případě zájmu kontaktujte předsedu oddílu Miroslava Pavlíka (telefon 602 118 327; email: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.).

 

 

HISTORIE LOVOSICKÉ ATLETIKY 

(sepsána panem Karlem Dudou, nar. 1925, hráčem ledního hokeje a trenérem hokejistů, který vybudoval hokejový stadion a byl také zakladatelem lehké atletiky v Lovosicích)

 

            Lehká atletika v Lovosicích byla probuzena v roce 1950 – 51. Proč probuzena?

            Počátky tohoto sportu v Lovosicích sahají daleko před II. světovou válku. Tehdy v Lovosicích, kde žilo více jak 60 % německého obyvatelstva, vznikl německý lehkoatletický klub podporovaný majiteli továrny na vizkozové hedvábí „Glanzstoffabrik“, byla vedle fotbalového hřiště vybudována antuková lehkoatletická dráha a v Lovosicích byli vydržováni vynikající atleti, kteří dokonce se zúčastnili berlínské olympiády v roce 1936. Údajně nejlepší z lovosických atletů byli sprintéři. Nejsem starousedlík, tyto informace mám zprostředkované.

            V roce 1939, jednak vypuknutím války, jednak odsunem českého obyvatelstva, lehká atletika v Lovosicích zanikla. Na jaře roku 1945 byla vybudována v prostoru lehkoatletické dráhy protitanková obrana (zákopy) a to byl definitivní konec lehké atletiky v Lovosicích.

            Já jsem se přistěhoval do Lovosic v roce 1949 a mým hlavním sportem byl lední hokej, i když jsem hrál též kopanou a předtím provozoval i lehkou atletiku. Byl jsem i hrajícím trenérem ledního hokeje a v roce 1950 – 51 byla v důsledku politických změn v ČSR provedena i reorganizace sportu dle SSSR, kluby byly zrušeny a veškeré sportovní dění bylo reorganizováno a též podporováno přes průmyslové závody, národní podniky a takzvaná sjednocená tělovýchova řízena vzniklým ČSTV. V ledním hokeji se dostalo ČSR na světový vrchol, a aby si tuto pozici ČSR udržela, byla rozpracována metodika tréninku a celoroční přípravy. Základem takzvané suché přípravy od jara do podzimu byla lehkoatletická příprava.

            Jako trenér a dřívější atlet jsem využil, zatím marné snahy funkcionářů OV ČSTV zorganizovat okresní přebor v lehké atletice (na okrese nebyli téměř žádní atleti) a zajistil jsem z řad hokejistů dostatečný počet „atletů“, doplněním 5 sokolů z Libochovic a 2 běžců lovosických, kteří se věnovali soukromě přespolním běhům a okresní přebor v lehké atletice jsme společně zorganizovali na bývalém sokolském cvičišti v Libochovicích, kde byla běžecká dráha (ve velmi špatném stavu), rovinka na 100 m, doskočiště a vržiště. Ukázalo se, že mezi mými hokejisty je celá řada šikovných atletů a tak jsme závody opakovali později, i když jsme v Lovosicích neměli lehkoatletickou dráhu, jsme nalajnovali na škvárovém fotbalovém hřišti dráhu, 100 m se běhalo z brány do brány a tím byl dán základ pro družstvo lehké atletiky. Vzhledem k tomu, že jsem byl členem předsednictva KV ČSTV – sekce lední hokej, využil jsem na KV ČSTV známostí a získal finanční prostředky na vybudování lehkoatletické dráhy v Lovosicích, což bylo v roce 1951 a za podpory vedení n.p. České hedvábí se podařilo vybudovat lehkoatletickou dráhu docela slušné úrovně. Postupně jsme získávali další atlety a při TJ Hedvábka Lovosice byl oficiálně založen lehkoatletický oddíl. Od roku 1952 jsme se zúčastňovali přeboru družstev i jednotlivců, i když z počátku bylo problematické obsadit všechny disciplíny a tak se stávalo, že já jsem během utkání absolvoval 100 m, 110 m př., dálku, 400 m, kouli, disk a štafetu, což v pozdějších letech nebylo možné, ale to již lehkoatletický oddíl získal další závodníky a zcela se odpoutal od hokejistů. Vznikla například skupina vytrvalců, kteří si vydobili renomé v rámci celé republiky. Byli to například Legierski, Eiben, Duda Buh., Lorenc, Doležal, později Cviček, Mládek atd.

Lední hokej byl v padesátých letech v Lovosicích sportem číslo 1 a dá se říci , že potřebám rozvoje ledního hokeje ustupovaly ostatní oddíly – lehká atletika, kopaná, házená – a když se začal budovat zimní stadion, bylo nutno, aby fotbalové hřiště a lehkoatletická dráha byly přemístěny o několik metrů dále. Tyto problémy byly zvládnuty díky tomu, že lehkoatletický oddíl byl již tak silný, že nebyl problém zajistit finanční prostředky a vybudovat v dnešním prostoru novou atletickou dráhu velmi dobré úrovně a dostat tak lovosickou lehkou atletiku na, vzhledem k tomu, jak Lovosice jsou malé město, velmi dobrou úroveň.